Mąka kukurydziana
Pixabay.com

Mąka kukurydziana jest najtańszą spośród mąk bezglutenowych. Jej kilogram kosztuje około 2 złotych. Jak wpływa na stan zdrowia mąka kukurydziana? Z jakimi potrawami można ją łączyć? Jeżeli jesteś ciekawy, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Co to jest mąka kukurydziana?

To wyjątkowy rodzaj mąki bezglutenowej. Jej ona otrzymywana z dojrzałych kolb kukurydzy. Następnie poddaje się je procesom suszenia oraz przemiału. W sklepach dostępna jest mąka kukurydziana na trzech grubościach. Najwięcej wartości odżywczych znajduje się w tej najgrubszej mące kukurydzianej. Po tę mąkę mogą sięgnąć zarówno osoby, które są na diecie bezglutenowej, jak i te, które się odchudzają. W jej 100 gramach jest tylko 348 kalorii. Mąka kukurydziana ma już dwie zalety- niską cenę oraz małą kaloryczność. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Mąka kukurydziana
Pixabay.com

Jakie właściwości zdrowotne posiada mąka kukurydziana?

W mące kukurydzianej znajduje się bardzo wiele witamin i mikroelementów. Są to między innymi: żelazo, potas, fosfor, magnez, witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, zeaksantyna (o właściwościach antyrodnikowych, poprawiająca wzrok), selen.

Jak spożywanie mąki kukurydzianej wpływa na zdrowie?

Mąka kukurydziana jest bardzo silnym antyoksydantem. Zapewnia organizmowi ochronę przed działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem się. Wszystko to dzięki selenowi, witaminie E oraz beta-karotenowi. Te wszystkie substancje nie tylko chronią przed chorobami, ale również wzmacniają odporność organizmu. Luteina i zeaksantyna to silne antyoksydanty. Chronią one przed zwyrodnieniem plamki żółtej, które jest często diagnozowane u osób starszych. Niestety w mące kukurydzianej nie ma zbyt wielu niezbędnych aminokwasów, które odpowiadają za syntezę witaminy PP. Natomiast jej niedobór może prowadzić do awitaminozy. Dlatego jeżeli przygotowujesz jakieś potrawy z mąki kukurydzianej, to pamiętaj o tym, żeby dodać do niej mąkę sojową, która uzupełni niedobory witaminy PP.

Mąka kukurydziana
Pixabay.com

Kto powinien spożywać mąkę kukurydzianą?

Mąka kukurydziana będzie odpowiednia dla Ciebie, jeżeli chorujesz na: cukrzycę, otyłość, nowotwór, choroby układu krążenia, choroby serca, anemię.  Również wtedy, gdy masz problemy z wydzielaniem właściwych ilości żółci przez wątrobę albo z oddawaniem moczu, masz słabe zęby, podatne na złamania, zmagasz się z małą elastycznością naczyń krwionośnych.

Jakie są różnice pomiędzy mąką kukurydzianą a skrobią?

 To dwa różne produkty. Łączy je to, że są otrzymywane z kukurydzy. Skrobia jest produkowana z pręcików tej rośliny. Natomiast mąka z ziaren, które rosną na kolbach. Mąka kukurydziana jest ziarnista i ma wspaniały, żółty kolor. Jest odpowiednia do wypieków. Można z niej zrobić na przykład chleb lub ciasto. Skrobia to biały proszek, który jest wykorzystywany między innymi do zagęszczania sosów. Można ją spotkać na przykład w budyniach oraz w kisielach.

Jakie zastosowanie posiada mąka kukurydziana w kuchni?

Gdy dodasz mąkę kukurydzianą do jakiejś potrawy, to staje się ona puszysta i ma lekko słodki smak. Nabiera również wspaniałego, żółtego koloru. Mąka kukurydziana jest najpopularniejsza w krajach Ameryki Południowej. Produkowane są z niej między innymi tortille, nachos oraz tacos. W Polsce jest często stosowana jako element diety bezglutenowej. Można ją dodawać do bardzo wielu dań, między innymi do ciast, naleśników, deserów, panierek, sosów, bułek oraz chleba.

Dodatkowe właściwości mąki kukurydzianej

Chcielibyśmy jeszcze parę słów wspomnieć o poza kuchennych zastosowaniach mąki kukurydzianej. Nadaje się ona między innymi do czyszczenia kart do gry. Pozwala ona je wyczyścić i zdezynfekować. Wystarczy, że włożysz karty do gry do plastikowego woreczka i będziesz nim potrząsał przez parę chwil. Mąka kukurydziana zadziała jak gąbka wchłaniająca wilgoć i brud. Następnie przetrzyj karty do gry suchą ściereczką. Mąka kukurydziana jest również idealna do dezynfekowania pluszowych zabawek. Wetrzyj w niej mąkę kukurydzianą. Odczekaj kilka minut. Następnie wyczesz mąkę kukurydzianą z maskotki.

Jakie jeszcze znacie nietypowe zastosowania mąki kukurydzianej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here