Mąka orkiszowa
Pixabay.com

Mąka orkiszowa jest znana od tysięcy lat. Dopiero niedawno znowu wróciła na salonu. Orkisz był uprawiany już w epoce brązu przez prymitywne społeczeństwa. To zboże jest połączeniem dwóch dzikich traw, które są bardzo podobne do pszenicy. W średniowieczu było to najpopularniejsze zboże w Europie. Obecnie mąka orkiszowa jest znowu modna i kojarzy się ze zdrowymi produktami.

Czym charakteryzuje się mąka orkiszowa?

Orkisz to rodzaj pszenicy. Jednak ziarna orkiszu wyglądają trochę inaczej niż tradycyjnej pszenicy. Są trochę większe i są otoczone dosyć mocną łuską. To sprawia, że przetwarzanie orkiszu jest trudniejsze. Orkisz jest zbożem, które nie potrzebuje jakiś wyjątkowych warunków do jego uprawy. Można go siać nawet w chłodnym klimacie. W dodatku to zboże przez te stulecia nie zmieniło się w tak dużym stopniu jak pszenica. Dzięki temu ma ono dużo więcej wartości odżywczych. Najwięcej orkiszu uprawia się we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie oraz…w Polsce.

Mąka orkiszowa
Pixabay.com

Czym wyróżnia się mąka orkiszowa?

Ziarna orkiszu są dostępne w sklepach w całości. Stanowią doskonały zamiennik kaszy albo ryżu. Jednak o wiele popularniejsza jest mąka orkiszowa. Ma ona bardzo przyjemny smak. Jest on trochę słodki oraz orzechowy.

Jakie witaminy oraz wartości odżywcze znajdują się w mące orkiszowej?

Ilość witamin w mące orkiszowej jest zależna przede wszystkim od tego, w jaki sposób została ona wyprodukowana. Najzdrowsza jest mąką ze zmielonych całych ziaren. Jeżeli chodzi o konsystencję, to jest ona bardzo grudowata. Natomiast gładsza mąka, która zawiera mniej grudek, odpowiada typowi 550-670 mąki pszenicznej. Jest ona łatwiejsza w obsłudze i łatwiej jest z niej tworzyć wypieki. Jednak odbywa się to kosztem jej wartości odżywczych. Bez względu na strukturę, mąka orkiszowa zawiera w sobie bardzo dużo białka, błonnika, żelaza magnezu, witamin B3 i B6. Natomiast jeżeli chodzi o gluten, to z pewnością nie jest to mąka, którą można spożywać będąc na diecie bezglutenowej. Mąka orkiszowa ma w swoim składzie białka glutenowe, które sprawiają, że ciasto z niej wytworzone posiada sprężystą konsystencję. Jest ona co prawda łatwiejsza do strawienia dla osób, które są uczulone na gluten, ale jednak go zawiera i trzeba z nią mimo wszystko uważać.

Mąka orkiszowa
Pixabay.com

Jakie zalety wiążą się z jedzeniem mąki orkiszowej?

Ziarna orkiszu są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu organizm ludzki nie ma problemów z ich trawieniem. Oznacza to w praktyce, że do komórek dostają się szybko wartości odżywcze. Mąka orkiszowa jest bardzo dobrym źródłem błonnika. W dodatku potrafi obniżyć poziom cholesterolu we krwi i skutecznie zmniejsza ciśnienie. Mąka orkiszowa pełnoziarnista jest polecana tym osobom, które cierpią lub są narażone na choroby układu krążenia. Natomiast mączne produkty z orkiszu mają korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego. Zapobiegają wzdęciom, biegunkom, kolkom oraz zaparciom. Mąka orkiszowa może stanowić zdrowy zamiennik mąki pszennej dla osób, które się odchudzają. Co ciekawe, w tej mące znajduje się różniej wyjątkowo dużo żelaza. Oznacza to, że powinny po nią sięgnąć kobiety w wieku rozrodczym oraz wszystkie panie, które z jakiś powodów mogą być narażone na anemię. Odpowiednia ilość żelaza we krwi sprawia, że wszelkie rany i skaleczenia szybko się goją. Dodatkowo zapewnia on dobrą ilość energii. Jednym z najczęstszych symptomów niedokrwistości jest przemęczenie, które często ignorujemy. Natomiast witamina B3, która również znajduje się w mące orkiszowej ma korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności tą związaną z funkcjonowaniem kory nadnerczy.

W jaki sposób wykorzystać mąkę orkiszową w kuchni?

Wszelkie wypieki możesz zrobić z samej mąki orkiszowej. Musimy Cię tylko lojalnie ostrzec, że nie stworzysz z niej tak elastycznego ciasta, jak z mąki pszennej. Jednak plusy są takie, że robiąc wypieki z mąki orkiszowej, masz pewność, że nigdy nie wyjdzie Ci zakalec. Mąka orkiszowa jest idealna na przykład do pieczenia domowego chleba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here