Kasza jaglana
Needpix.com

Kasza jaglana produkowana jest z prosa. To jedna z najstarszych i najbardziej korzystnych dla zdrowia kasz. Kasza jaglana dopiero od paru miesięcy znowu stała się niezwykle popularna. Jest ona kaszą zasadotwórczą. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ma ona wartości odżywcze oraz komu jest polecana. Kasza jaglana posiada bardzo nietypowy smak. Niektórzy narzekają, że jest gorzka. To nieprawda. Staje się taka tylko wtedy, gdy nieprawidłowo się ją ugotuje. Kasza jaglana bardzo dobrze pasuje zarówno do dań słodkich, jak i tych o słonym smaku. Trzeba sięgnąć po tę kaszę ze względu na jej wartości odżywcze i lecznicze.

Jakie witaminy znajdują się w kaszy jaglanej?

Kasza jaglana jest jedną z najstarszych kasz. Jej uzyskiwana z nasion prosa, które było uprawiane już w epoce neolitu. Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, to jest ona tak samo wartościowa, jak kasza gryczana. W kaszy jaglanej znajduje się bardzo mało skrobi i dużo białka, które jest dobrze przyswajalne. Kasza ta ma w sobie wyjątkowo dużą zawartość witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny). W kaszy jaglanej znajduje się również żelazo i miedź.

Kasza jaglana
Needpix.com

Jakie właściwości prozdrowotne posiada kasza jaglana?

Przede wszystkim może być ona składnikiem diety lekkostrawnej oraz bezglutenowej. Jest polecana również wszystkim tym osobom, które cierpią na niedokrwistość. Posiada właściwości przeciwwirusowe, ogranicza stan zapalny błon śluzowych. Pomaga między innymi przy katarze i przeziębieniu. Kasza jaglana, tak samo jak kasza gryczana ma działanie zasadotwórcze. Oznacza to, że pomaga ona zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Jest istotnym elementem diety zasadowej.

Kasza jaglana
Needpix.com

Czy kasza jaglana może wspierać urodę?

W kaszy jaglanej znajduje się krzemionka. Ten składnik bardzo pozytywnie wpływa na włosy, skórę oraz paznokcie. Krzem zapobiega też odwapnianiu kości. Kasza jaglana ma w sobie również bardzo duże ilości witaminy E oraz lecytyny. Obie te substancje bardzo pozytywnie wpływają na koncentrację oraz kontrolują poziom cholesterolu we krwi. Po kaszę jaglaną w szczególności powinny sięgnąć osoby, które intensywnie pracują umysłowo, na przykład studenci oraz maturzyści.

Czy kasza jaglana może być spożywana przez osoby, które są na diecie odchudzającej?

Kasza jaglana nie należy do najmniej kalorycznych produktów na świecie. 100 gram kaszy to około 350 kalorii. Posiada one też wysoki indeks glikemiczny-71. Oznacza to, że po jej zjedzeniu szybko podnosi się poziom glukozy we krwi. Kasza jaglana nie jest odpowiednia dla osób, które chorują na cukrzycę albo są na diecie Montignaca. Natomiast osoby, które się odchudzają mogą jeść kaszę jaglaną w rozsądnych ilościach. Jest dla nich nawet wskazana, ponieważ zawiera w sobie krzem, który jest odpowiedzialny za poprawę przemiany materii.

Jak odpowiednio przyrządzać kaszę jaglaną?

 Kasza jaglana może stanowić doskonały dodatek do duszonych mięs oraz do dań słodkich. Jednak, gdy nieprawidłowo się ją ugotuje, to ma ona gorzki smak i jest po prostu nie do przełknięcia. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, to przed gotowaniem najpierw trzeba ją przelać zimną, a następnie gorącą wodą. Możesz również wrzucić kaszę do wrzątku. Po chwili ją odcedzić i znowu wsypać ją do czystej, gotującej się wody. Dobrze jest namoczyć kaszę jaglaną przez kilka godzin, albo najlepiej zostawić ją na noc w wodzie z sokiem z cytryny. Dzięki temu wszystkie składniki zawarte w kaszy jaglanej będą się o wiele szybciej wchłaniały. Jeżeli chcesz ugotować kaszę jaglaną na sypko, to szklankę kaszy ugotuj w 2,5 szklanki wody. Gotuj, aż kasza całkowicie wchłonie wodę. Zawiń ją w koc i odczekaj godzinę. Natomiast jeżeli chcesz uzyskać kaszę jaglaną w formie kleistej, to przed gotowaniem wymieszaj kaszę z niewielką ilością wody i przelej do wrzątku. 1 szklanka kaszy jaglanej na 3,5 szklanki wody. Należy ją gotować od 30 do 40 minut. Jak sam widzisz przygotowanie kaszy jaglanej wymaga trochę starań, ale odwdzięczy Ci się ona doskonałym smakiem oraz licznymi walorami zdrowotnymi. Warto dodać ją do Twojej codziennej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here