Kasza jęczmienna
Needpix.com

Kasza jęczmienna ma kilka odmian. Najbardziej znana z nich to kasza perłowa, a najmniej omawiana właśnie w tym artykule kasza pęczak. Właściwości prozdrowotne oraz wartości odżywcze kaszy jęczmiennej powinny zostać docenione przede wszystkim przez osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu we krwi lub problemy z zaparciami. Znajdują się w niej bardzo duże ilości błonnika rozpuszczalnego, który odpowiada za obniżenie poziomu cholesterolu. Kasza jęczmienna ma w sobie również witaminy z grupy B, mangan i selen.

Rodzaje kaszy jęczmiennej

Pęczak jest jednym z rodzajów kaszy jęczmiennej. Jest ona produkowana z jęczmienia. Kasza jęczmienna stanowi w Polsce aż 70 procent wszystkich kasz. Jęczmień to nie tylko rodzaj żywności dla ludzi, ale również dla zwierząt. Jest on stosowany też do słodowania w produkcji piwa. Kasza, którą możesz kupić w sklepie ma bardzo charakterystyczny wygląd. Ma szary kolor z żółtym albo zielonkawym nalotem.

Pierwszy rodzaj to pęczak, czyli całe zboże bez łuski. Drugi rodzaj to pęczak obtaczany, czyli kujawski. Jest to całe zboże pozbawione łuski. Jest ono obtaczane i polerowane. Trzeci rodzaj to kasza jęczmienna perłowa, czyli mazurska. Jest to całe ziarno bez łuski. Podaje się je łamaniu na duże cząstki oraz polerowaniu. Dzieli się na kaszę grubą, średnią oraz drobną. Czwarty już typ kaszy jęczmiennej to kasza perłowa prażona. Piąty rodzaj kaszy jęczmiennej to kasza jęczmienna łamana, inaczej wiejska. Jest to całe ziarno poddane procesowi oczyszczania oraz obłuszczania. Następnie łamie się je bez polerowania. Można tutaj również wyróżnić kaszę: grubą, średnią oraz drobną.

Kasza jęczmienna
Pixabay.com

Która z nich jest najpopularniejsza?

To oczywiście kasza perłowa. Natomiast kasza pęczak jest uznawana za produkt gorszej jakości, wręcz odpad. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie całe ziarna pęczaku są wykorzystywane produkowania pozostałych rodzajów kaszy jęczmiennej. To właśnie pęczak posiada najwięcej wartości odżywczych spośród wszystkich wymienionych wcześniej kasz.

Jakie wartości odżywcze znajdują się w pęczaku?

W 100 gramach kaszy jęczmiennej jest około 350 kalorii. Może wydawać się to w pierwszej chwili dużo, ale musisz pamiętać o tym, że ta wartość odnosi się do suchej kaszy. Jej objętość w czasie gotowania zwiększa się dwa albo trzy razy. Kaloryczność w odniesieniu do objętości ugotowanej kaszy zmniejsza się co najmniej o połowę. Wszystkie wymienione wcześniej kasze różnią się pomiędzy sobą zawartością błonnika. Największa jego ilość jest w pęczaku. Wynika to stąd, że ta kasza została tylko pozbawiona łuski i nie jest poddawana żadnych dodatkowym procesom. To ma wpływ też ma zawartość w nim witamin oraz składników mineralnych. Jest ich w pęczaku bardzo, bardzo dużo. Kasza jęczmienna stanowi dobre źródło witamin z grupy B, w szczególności B1, B2 i B6. Te witaminy są odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu nerwowego, wspierają procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz odporność organizmu. W kaszy jęczmiennej są również duże ilości witaminy B3, czyli niacyny. Bierze ona udział w procesach przemian metabolicznych, tworzeniu czerwonych ciałek krwi, rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza toksyczne działanie leków oraz innych substancji chemicznych. Kasza jęczmienna to również bardzo dobre źródło witaminy A, E oraz K. Znajduje się w niej również mangan, selen, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz trochę wapnia.

Kasza jęczmienna
Needpix.com

Jakie korzyści zdrowotne płyną ze spożywania kaszy jęczmiennej?

Musisz pamiętać o tym, że kasza jęczmienna zawiera w sobie bardzo duże ilości błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Błonnik nierozpuszczalny poprawia perystaltykę jelit oraz reguluje tempo wypróżnień. Z tego względu kasza jęczmienna jest szczególnie polecana dla osób odchudzających się oraz tych, które mają problemy z zaparciami. Jedzenie kaszy jęczmiennej zmniejsza również ryzyko nowotworów oraz jest pomocne w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi. Jedna uwaga na koniec. Kasza jęczmienna nie jest odpowiednia dla osób, które stosują dietę bezglutenową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here