Zdjęcia na koncercie
Pexels.com

Fotografia koncertowa to jedna z najtrudniejszych kategorii w tej branży. W przeciwieństwie do innych jej rodzajów, nie masz tutaj wpływu na żaden z jej parametrów. Światło bardzo szybko się zmienia. Nie masz możliwości zrobienia fotografii z dowolnego kąta, ani nie możesz kierować fotografowanym obiektem. Musisz pamiętać również o tym, że często otaczają Cię ludzie, którzy zapłacili za bilety i nie myślą oni o tym, że Ty przyszedłeś na koncert specjalnie po to, żeby wykonywać zdjęcia. Zazwyczaj jest to, że możesz fotografować wyłącznie przez określoną ilość czasu, na przykład w ciągu dwóch pierwszych piosenek. Fotografowanie piosenkarzy na koncertach może wydawać się niezwykle skomplikowane, ale po przeczytaniu tego wpisu z pewnością stwierdzicie, że jest to dla Was wykonalne.

Od czego powinieneś zacząć?

Gdy jesteś początkującym fotografem, to lepiej nie zaczynaj od fotografowania na koncertach największych gwiazd na świecie. Lepiej wybierz się na jakiś kameralny występ, na którym nie będzie zbyt dużo osób. Wtedy będziesz miał możliwość swobodnego przemieszczania się. Nie będziesz też nikomu przeszkadzał w oglądaniu koncertu. Powinieneś patrzeć, co robią lokalne albo zaprzyjaźnione zespoły. Na pewno ich członkowie ucieszą się z tego, że chcesz im robić zdjęcia w czasie ich koncertu.

Zdjęcia na koncercie
Pexels.com

Pamiętaj o dobrym sprzęcie

Chociaż to Ty jesteś twórcą fotografii i to od Ciebie będzie zależał jej ostateczny wygląd, to dobry aparat fotograficzny, jest Ci niezbędny. Z uwagi na trudne światło oraz dynamikę większości koncertów, powinieneś mieć aparat, który da Ci możliwość wykonania zdjęć z wysokim ISO bez szumów. Musisz mieć również możliwość ustawienia dużej przysłony. Dynamiczny koncert wiąże się z potrzebą fotografowania przy krótkim czasie naświetlania. Żaden piosenkarz nie będzie czekał na to, aż Tobie uda się uchwycić idealny moment. Dlatego do fotografowania ludzi na koncertach przyda Ci się jakaś lepsza lustrzanka.

Zwiększ ISO

Może się to niestety wiązać z zaszumieniem zdjęć, ale trudno. Szum da się trochę zmniejszyć przy komputerowej edycji zdjęć. Natomiast rozmazaną fotografię trudno będzie już zmienić. Jeżeli chcesz uratować zaszumione zdjęcie, to możesz je wykonać w czerni i w bieli.

Myśl o ekspozycji

Na samym początku pisaliśmy o tym, że problemy ze światłem mogą stanowić jedną z największych trudności w czasie fotografowania zespołu na scenie. Jeżeli koncert nie odbywa się w środku dnia, to najczęściej będziesz zmuszony do fotografowania przy zmiennym, kolorowym oraz słabym świetle. Zaleta jest taka, że oświetlenie może być zaprogramowane wyłącznie na parę rodzajów. Gdy wiesz o tym, że za chwilę może nastąpić zmiana, to możesz szybko dopasować Twoje ustawienia w aparacie. Zdjęcia przeanalizuj zaraz po ich wykonaniu i sprawdź histogram. W przeciwnym razie wrócisz do domu z fotografiami, które w aparacie wyglądają korzystnie, a na monitorze są prześwietlone albo niedoświetlone. Ustaw aparat na zapisywanie zdjęć w formacie RAW, żeby w razie potrzeby poprawić je w programie graficznym.

Zdjęcia na koncercie
Pexels.com

Czy stosować lampę błyskową?

Jeżeli jesteś w dużej odległości od sceny, w tłumie, to lepiej wyłącz lampę błyskową. Na pewno nie będzie ona pomocna w doświetleniu tego, co jest najbardziej istotne. W najlepszym przypadku oświetlisz dym ze sceny albo głowę osoby stojącej obok. Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy jesteś blisko lub pod samą sceną. Standardowe fotografowanie z lampą błyskową, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje, że postacie na zdjęciu będą wyglądały na bardzo spłaszczone. Nie będziesz miał również odpowiedniego widoku na otoczenie. Aby rozwiązać ten problem, zastosuj softboxy albo inne dyfuzory, które rozproszą zbyt intensywne światło. Jeżeli masz dostęp do sceny, jeszcze zanim rozpocznie się koncert, to możesz ustawić specjalne lampy błyskowe uruchamiane zdalnie. Takie doświetlenie sceny na pewno da Ci bardzo dobre rezultaty. Jednak zawsze musisz pamiętać o tym, żeby wcześniej zapytać piosenkarza o pozwolenie na wykonywanie fotografii z wykorzystaniem lampy błyskowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here