Zdjęcia nocne
Pexels.com

Zdjęcia nocne, tak samo jak fotografia koncertowa, są jednym z najtrudniejszych wyzwań dla początkującego fotografa. Najczęściej takie zdjęcia są ruszone, prześwietlone albo niedoświetlone, a kolory niezgodne z rzeczywistością. Wiele osób w ogóle rezygnuje z wykonywania zdjęć nocnych, ponieważ im nie wychodzą. Warto się jednak ich nauczyć. Mamy nadzieję, że nasze porady Ci w tym pomocą. Ten wpis jest skierowany przede wszystkim do osób, które nie robią zdjęć telefonem. Dobra wiadomość jest taka, że do ich wykonania nie potrzebujesz również profesjonalnej lustrzanki. Myślimy, że zdecydowana większość spośród poniższych wskazówek, będzie działała również przy tak zwanych złych warunkach oświetleniowych, czyli po prostu wtedy, gdy jest ciemno.

Stosuj ISO

ISO jest sposobem mierzenia czułości matrycy. Ogólnie rzecz biorąc, im większe ISO, tym krócej można naświetlać zdjęcie. Występuje wtedy też mniejsze prawdopodobieństwo ruszenia zdjęcia wykonywanego w nocy. Przez wiele lat ISO było gigantycznym problemem dla fotografów, ponieważ na takich zdjęciach wychodził straszny, wielokolorowy szum. On bardzo zniekształcał fotografię. To sprawiało, że przez naprawdę wiele lat fotografowie stawiali tylko i wyłącznie na niższe ISO. Jednak w zaawansowanych technologicznie aparatach fotograficznych szumy są dużo mniejsze. Z powodzeniem możesz ustawić ISO nawet na tysiąc, naświetlać krótko i zdjęcie i tak będzie wyglądało wspaniale. My myślimy, że dopóki zdjęcie jest przeznaczone tylko i wyłącznie do pokazania go w sieci lub wydrukowania odbitek normalnej wielkości, to można zwiększać ISO bez żadnych ograniczeń. Można ustawić je nawet na trzy tysiące i będzie dobrze. Jeżeli nie akceptujesz absolutnie żadnych szumów, to możesz znaleźć jakiś program przeznaczony do ich usuwania, na przykład Dfine.

Zdjęcia nocne
Pexels.com

Wybierz najmniejszą z możliwych przysłon

Przysłona przepuszcza do aparatu fotograficznego światło. Przy zdjęciach nocnych potrzeba go jak najwięcej. Gdy tylko masz taką możliwość, to ustaw jak najniższą przysłonę w Twoim aparacie. To sprawi, że szumy będą jeszcze mniej widoczne. Zdjęcia portretowe będą wychodzić bardzo dobrze również przy niskiej przysłonie. Możesz zwiększyć przysłonę przy wykonywaniu fotografii krajobrazowych.

Kontroluj czas

Długi czas naświetlania powoduje, że fotografie są ruszone i rozmyte. Gdy masz czas, żeby stanąć i pewną ręką trzymać aparat, to będzie dla Ciebie wystarczająca 1/30. Jednak polecamy Ci mimo wszystko ustawienie  1/80 lub nawet 1/100 sekundy. Jeżeli nie masz możliwości kontrolowania czasu w Twoim aparacie, to zwiększ ISO. Dobrym rozwiązaniem jest również Priorytet czasu w aparacie. Ta opcja powoduje, że najważniejsza jest długość czasu naświetlania. Jest ona o wiele bardziej istotna niż ISO, czy przysłona. W lustrzankach ten tryb oznacza się literką S. Od czasu do czasu, możesz mieć również bardziej kreatywne podejście i trochę zmienić ustawienia.

Rób zdjęcia wieczorami

Najlepsze zdjęcia nocne możesz zrobić wieczorem. Jest to taka pora, gdy nie jest jeszcze zbyt ciemno. Natomiast światła uliczne są już zapalone. Wszystko jest wtedy odpowiednio oświetlone, a kolory są dobrze oddane na zdjęciach. Możesz zaobserwować, że na wielu zdjęciach znanych fotografów panuje półmrok, a nie całkowita ciemność.

Zdjęcia nocne
Pexels.com

Pomyśl o ustawieniu balansu bieli

Tak naprawdę chodzi o to, że światło ze standardowej żarówki jest zupełnie inne niż z jarzeniówki, czy światło słonecznej. Aparat fotograficzny może sobie z tym poradzić, gdy zastosujesz balans bieli. Zdjęcia z nieodpowiednim balansem mogą wychodzić zbyt żółte lub zbyt różowe. Balans bieli to największa zmora fotografów. Zmagają się z nią zarówno początkujący, jak i profesjonalni fotografowie. Z tego względu edycję zdjęć należy rozpocząć od balansu bieli. Następnie trzeba określić pozostałe kolory na zdjęciu. Balans bieli możesz ustawić już w czasie robienia fotografii, w swoim aparacie. Może to być żaróweczka, czyli światło żarowe albo tryb auto. Możesz w razie konieczności wprowadzić również korekty na komputerze za pomocą suwaków White Balance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here