Olej do smażenia
Pixabay.com

Pewnie tak jak wszyscy na co dzień dużo smażysz. Nie ma co ukrywać, że potrawy z patelni charakteryzują się wyjątkowym smakiem i bardzo trudno jest z nich całkowicie zrezygnować. Na jakim oleju najlepiej jest smażyć, aby ta obróbka termiczna była jak najmniej niekorzystna dla zdrowia? Radzimy skorzystać z naszych podpowiedzi.

Jakie cechy powinien mieć zdrowy olej do smażenia?

W sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych można znaleźć bardzo wiele tłuszczów. Jednak, zanim któryś z nich zabierzesz ze sobą do domu lub dodasz do internetowego koszyka, to radzimy poczytać trochę na temat jego właściwości. Nie wszystkie oleje są odpowiednie do smażenia. Część olejów lepiej jest wykorzystywać tylko i wyłącznie na zimno. Jeżeli lubisz jeść sałatki, to polecamy Ci wybieranie takich olejów, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Z powodzeniem zastąpią one niezdrowe sosy na bazie majonezu oraz dressingi. Z olejów tłoczonych na zimno możemy Ci polecić między innymi olej lniany. Skutecznie obniża on poziom cholesterolu całkowitego we krwi oraz jednocześnie zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Do sałatek nadają się również olej z czarnuszki oraz olej z sezamu. Oba te oleje tłoczone są na zimno. Dobrej jakości olej do smażenia powinien wyróżniać się przede wszystkim odpornością na wysoką temperaturę. Do smażenia najlepsze będą tłuszcze rafinowane. Dzięki temu procesowi olej jest oczyszczany z niekorzystnych dla zdrowia substancji, które jednocześnie obniżają jakość danego produktu. W oleju rafinowanym nie zmniejsza się poziom korzystnych dla zdrowia kwasów Omega-3 oraz Omega-6.

Jaki olej do smażenia wybrać?

Gdy podejmujesz decyzję o zakupie konkretnego oleju do smażenia, to musisz zastanowić się nad planowanym czasem obróbki termicznego oraz głębokością tłuszczu, w którym będziesz smażył potrawę. Zawsze najlepiej jest smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu, ponieważ wtedy potrawy wchłaniają mniejsze ich ilości. Zbyt dużą ilość oleju możesz odsączyć, kładąc potrawy na ręczniku papierowym. Oczywiście już usmażone. Do marynat powinieneś natomiast dokładać duże ilości przypraw oraz ziół, ponieważ zapobiegają one procesowi utleniania się tłuszczu. Jeżeli w trakcie smażenia olej zmienił barwę albo ma nieprzyjemny zapach, to natychmiast go wylej. Taki olej może być bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia.

Jakie oleje są najlepsze do smażenia płytkiego?

Gdy decydujesz się na smażenie płytkie, które zazwyczaj trwa tylko parę minut, to dobrym rozwiązaniem będą oleje rafinowane, które posiadają w sobie bardzo dużą ilość jednonasyconych kwasów tłuszczowych. Dwa najpopularniejsze oleje tego typu to: olej rzepakowy oraz olej z oliwek. Możesz też wybrać tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Należy do nich na przykład olej słonecznikowy. Tego typu olej należy regularnie wymieniać w czasie smażenia. Nie powinno się też przekraczać temperatury 170 stopni Celsjusza.

Olej do smażenia
Pixabay.com

Jakie oleje są odpowiednie do smażenia głębokiego?

Oleje do smażenia głębokiego powinny się wyróżniać wysoką stabilnością termiczną. Najlepsze będą tutaj jednonasycone kwasy tłuszczowe, na przykład oliwa z oliwek albo olej rzepakowy. Mają one wysoką temperaturę dymienia. Współczynnik ten mów o tym, jaka jest najniższa temperatura, przy której w tłuszczu, na którym smażysz zachodzą szkodliwe dla zdrowia zmiany i kiedy są tracone cenne składniki odżywcze. Do smażenia głębokiego są odpowiednie również wysoce stabilne tłuszcze bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Tutaj najpopularniejsze oleje: olej kokosowy oraz masło klarowane. Musisz pamiętać o tym, że są to tłuszcze nasycone i nie powinno być ich zbyt wiele w Twojej diecie. Wystarczy 10 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Olej do smażenia
Pixabay.com

Jaki olej rzepakowy wybrać?

Najzdrowszy do smażenia będzie dobrej jakości rafinowany olej rzepakowy o wysokiej temperaturze dymienia. Można go znaleźć w większości sklepów i jest pełen antyoksydantów, kwasów tłuszczowym Omega-3 oraz witamin. Dobrze jest go przechowywać w jakimś zaciemnionym miejscu, na przykład w szafce kuchennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here