Dieta paleo
Pixabay.com

Dieta paleo to inaczej dieta paleolityczna albo dieta człowieka epoki kamiennej. Opiera się ona na naturalnych produktach oraz na nieprzetworzonej żywności. Podobno jej stosowanie chroni przed większością chorób cywilizacyjnych. W końcu one nie dotyczyły ludzi z epoki kamienia łupanego. Dieta paleo polega na jedzeniu tego, co ludziom w tamtych czasach udało się upolować, złowić, znaleźć w lesie albo zebrać z drzewa. Wtedy ludzie, jak pewnie wiesz, prowadzili koczowniczy tryb życia. Właśnie dlatego w tej diecie nie ma żadnych strączków, zbóż, ani nabiału. Można nawet powiedzieć, że jest to pewna forma diety bezglutenowej.

Niektórzy uważają nawet, że ten tym diety jest najbardziej zbieżny z naszym kodem i predyspozycjami genetycznymi. Na pewno nie jest to sposób odżywiania odpowiedni dla wegetarian oraz dla wegan, ponieważ opiera się ona przede wszystkim na mięsie oraz na rybach. Minusem tej diety jest to, że jej stosowanie może prowadzić do znacznych niedoborów żywieniowych. Nie ma w niej takich produktów, jak na przykład pieczywo, czy mleko. Jakie jeszcze zalety i wady ma ta dieta? Co można jeść na diecie paleo? Czy dla kogoś w ogóle jest korzystna? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania. To, czy wybierzesz tę dietę zależy tylko od Ciebie.

Dieta paleo
Pixabay.com

Jakie produkty można jeść na diecie paleo?

Na diecie paleo są dozwolone następujące produkty: jajka, orzechy, nasiona, owoce morza, oleje nierafinowane, mięso drobiowe (kurczak, indyk, kaczka, gęś), królik, zając, baranina, konina, dziczyzna,  różne ryby (śledź, łosoś, sola, flądra, tuńczyk, sardynka, pstrąg, dorsz, halibut),     owoce (jabłka, śliwki, limonki, cytryny, pomarańcze, banany, gruszki, brzoskwinie, ananasy, grejpfruty, jagody, owoce leśne), warzywa (marchew, pietruszka, seler, sałata, kalafior, brokuły, burak, bakłażan, jarmuż, szpinak, koper włoski).

Jakie produkty są zabronione podczas stosowania diety paleo?

Na szczycie tej listy znalazły się produkty wysokoprzetworzone. Miedzy innymi: oleje rafinowane ( na przykład kukurydziany lub słonecznikowy), orzeszki ziemne, sól, produkty mleczne (jogurt, kefir, mleko, sery), warzywa, które zawierają dużo skrobi (na przykład ziemniaki), artykuły przetworzone, produkty zbożowe (kasze, ryże, pieczywo, makarony), produkty, które zawierają cukier rafinowany oraz nasiona roślin strączkowych.

Jakie zalety ma dieta paleo?

Dieta paleo polega na wyeliminowaniu z dziennej diety produktów, które zawierają w sobie dużo cukrów rafinowanych oraz wysokoprzetworzonej żywności. Kolejnym plusem jest to, że będąc na diecie paleo zmniejszysz spożywanie soli oraz zrezygnujesz z tłuszczów rafinowanych. Nie będziesz też jadł produktów, które mają w sobie tak zwane puste kalorie. Potrawy w diecie paleo mają niski indeks glikemiczny, więc są szczególnie korzystne dla osób, które chorują na cukrzycę lub są nią zagrożone. Za pomocą diety paleo można też wyregulować gospodardę lipidową oraz insulinową. Pomaga ona też uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, w tym przed różnego rodzaju nowotworami. Może nie jest to do końca dieta lekkostrawna, ale nie ma w niej też wielu ciężkostrawnych potraw.

Dieta paleo
Pixabay.com

Kto nie powinien stosować diety paleo?

Zanim przejdziesz na dietę paleo, to powinieneś sobie zdać sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim, jest to dieta, która ma w sobie bardzo dużo białka. Nie jest polecana dla osób, które chcą schudnąć. Gdy wyeliminujesz ze swojego codziennego jadłospisu produkty mleczne oraz zbożowe, to nie zawsze będzie to korzystne dla Twojego zdrowia. Ograniczenie produktów zbożowych, co prawda automatycznie zmniejszy ilość glutenu w diecie, ale nie będzie dla Ciebie pomocne, jeżeli chorujesz na celiakię, masz uczulenie na gluten albo chorobę Hashimoto.  Warto na to wszystko spojrzeć też z drugiej strony. Jeżeli nie masz alergii na gluten, to usunięcie go z Twojej diety, nie jest potrzebne. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów żywieniowych. W dodatku stosowanie diety paleo przez długi czas może prowadzić do chorób nerek i wątroby, nowotworowych jelita grubego i prostaty, osteoporozy, niedoborów minerałów, w szczególności wapnia oraz witamin (witaminy D).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here