Olej kokosowy
Pixabay.com

Olej kokosowy jest przydatny na przykład w kuchni. Często jest stosowany również w kosmetykach. Charakteryzuje się właściwościami zdrowotnymi oraz pielęgnacyjnymi. Podobno olej kokosowy pomaga też w odchudzaniu. Nie odkłada się on w organizmie w postaci zbędnego tłuszczu. Za to przyspiesza spalanie kalorii oraz dodaje energii. Czy olej kokosowy jest zdrowy? Jakie posiada właściwości?

Jak otrzymuje się olej kokosowy?

Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu kokosa. Jest powszechnie uznawany za jeden z najzdrowszych olejów na Ziemi. W swoim składzie zawiera on trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT). Jednak tak naprawdę zdania na temat jego prozdrowotnych działań są bardzo podzielone.

Olej kokosowy
Pixabay.com

Czy olej kokosowy jest pomocny w odchudzaniu?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jedni specjaliści twierdzą, że trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), gdy już dostaną się do organizmu, to nie zostają zamieniane w tkankę tłuszczową. Tylko wykorzystywane do produkowania energii oraz do przyspieszenia przemiany materii. Idąc tym tokiem myślenia, gdy zjesz posiłek z olejem kokosowym, to szybciej spalisz kalorie, a co za tym idzie łatwiej Ci będzie utrzymać prawidłową wagę. Co więcej olej kokosowy jest bardzo sycący i potrafi na długi czas zaspokoić głód. Jest to bardzo dobra informacja dla osób, które się odchudzają. Gdy spożywasz olej kokosowy, to w ciągu dnia zjadasz mniej kalorii i łatwiej jest Ci spalić tkankę tłuszczową. Olej kokosowy jest szczególnie polecamy dla wcześniaków, osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz pacjentów po naświetlaniach. Olej kokosowy wspiera procesy regeneracji organizmu, a jednocześnie jest łagodny dla jelit. Natomiast zdrowe osoby raczej powinny unikać jedzenia oleju kokosowego. Chyba, że zależy im na tym, żeby schudnąć, albo na innych korzyściach zdrowotnych, które wynikają z jego spożywania. Nakaz jedzenia oleju kokosowego w minimalnych ilościach wynika stąd, że ma on dużo kalorii i szybko wnika do organizmu. Osoby, które się odchudzają często jednocześnie są aktywne fizycznie, więc przyrost wagi im nie grozi.

Olej kokosowy
Pixabay.com
Olej kokosowy
Pixabay.com

Jak olej kokosowy wpływa na układ krążenia?

Jak już wspomnieliśmy olej kokosowy nie ma korzystnego działania na osoby zdrowe, które się nie odchudzają. Nie zapobiega on otyłości, a co za tym idzie, nie zmniejsza ryzyka rozwoju chorób, które się wiążą z nadmierną wagą, takich jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Musisz zdawać sobie sprawę, że te choroby mogą prowadzić do rozwoju kolejnych schorzeń, między innymi do zawału serca czy udaru mózgu. Zawarte w oleju kokosowym tłuszcze nienasycone mogą podnosić poziom „złego” cholesterolu i prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Można stąd wyciągnąć taki wniosek, że najzdrowsze są oleje roślinne, takie jak na przykład olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek. Równie korzystne dla zdrowia są również awokado, tłuste ryby, orzechy oraz nasiona.

Czy olej kokosowy jest naturalnym antybiotykiem?

W oleju kokosowym znajduje się kwas laurynowy, który ma intensywne działanie antybakteryjne. Wspomaga też walkę z wirusami i grzybami. Olej kokosowy skutecznie zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii, które odpowiadają za próchnicę oraz infekcje jamy ustnej. Olej kokosowy jest również pomocny w zwalczaniu gronkowca złocistego, który jest przyczyną wielu chorób skóry. Podobno olej kokosowy ma  również moc zwalczania wirusa opryszczki, odry, grypy oraz wirusa HIV. Olej ten jest polecany też wszystkim osobom, które od dawna zmagają się z grzybicą stóp, ponieważ przeciwdziała on rozwojowi grzybów z rodziny Candida.

Czy olej kokosowy hamuje rozwój demencji?

Trójglicerydy średniołańcuchowe, które występują w oleju koksowym są pomocne w leczeniu chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu, w szczególności choroby Parkinsona i Alzheimera. Spożywanie oleju kokosowego prowadzi do zwiększenia stężenia ciał ketonowych w mózgu, które są dla niego bardzo wartościowym źródłem energii. To sprawia, że poprawiają się funkcje poznawcze u osób chorych.

Najzdrowszym rodzajem oleju kokosowego jest olej tłoczony na zimno. Chociaż olej kokosowy wygląda jak smalec, to różni się od niego nie tylko właściwościami, ale również przyjemnym kokosowym aromatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here