Mąka kokosowa
Pexels.com

Nie można sobie wyobrazić tradycyjnej, polskiej kuchni bez mąki. Niestety jest to produkt, który nie dla każdego jest korzystny. Mąka pszenna, a to właśnie z niej najczęściej przygotowujesz różne potrawy i ciasta, może mieć właściwości alergenne, podnosić ciśnienie krwi oraz spowalniać metabolizm. Jeżeli nie chcesz rezygnować z mąki, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby Twoja codzienna dieta była zdrowsza, to polecamy Ci wypróbować mąkę kokosową. Jej jedzenie jest bardzo korzystne dla zdrowia. Produkuje się ją z orzechów kokosowych. Jej spożywanie może Cię uchronić przed  niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak na przykład cukrzyca typu 2, otyłość, czy choroby serca. Może być stosowane przez osoby, które są na diecie bezglutenowej.

Produkty z kokosa stały się modne

Najpopularniejsze są oczywiście mleko kokosowe oraz olej kokosowy. Te dwa produkty są wytwarzane z miąższu orzechów kokosowych, nazywanego koprą. Z niej, dzięki suszeniu, otrzymuje się wiórki kokosowe. Mąka kokosowa jest produktem ubocznym, który powstaje przy tworzeniu mleka oraz oleju kokosowego. Mąka kokosowa powstaje w wyniku odpowiedniego zmienienia oraz wysuszenia tego, co pozostało po wytłoczeniu oleju oraz wyciśnięciu mleka. Z pewnością można stwierdzić, że jest to produkt zero waste. Mąka kokosowa posiada bardzo subtelny, lekko wyczuwalny smak. Ma za to bardzo mocny zapach kokosa. Jednym to pasuje innym nie. Najlepsza mąka oraz inne produkty z kokosa, pochodzą z Filipin. Możesz ją też zrobić samodzielnie w domu z wiórków kokosowych. Jednak zajmuje to bardzo wiele czasu i jest pracochłonne. Najpierw trzeba namoczyć wiórki, a następnie dwa razy je zblendować i dokładnie wysuszyć. Mąkę kokosową można podzielić na taką o małej, średniej i wysokiej zawartości tłuszczu. Wysokotłuszczowa mąka kokosowa ma bardzo podobne właściwości do oleju kokosowego. Mąka kokosowa jest zupełnie inna, niż mąki ze zbóż. Jest odpowiednia dla diabetyków, wegan, wegetarian, osób z wysokim ciśnieniem, odchudzających się, z niską odpornością oraz tych, które stosują dietę niskowęglowodanową. Ważną informacją dla Ciebie może być również fakt, że mąka kokosowa nie ma w sobie glutenu. Można ją jeść nawet wtedy, gdy jesteś na diecie paleo. Chociaż mąka ta zawiera spore ilości węglowodanów, to większość z nich stanowi błonnik.

Mąka kokosowa
Needpix.com

Błonnik w mące kokosowej

Mąka z orzechów kokosowych ma w sobie wiele wartościowych substancji odżywczych. Największą jej zaletą jest bardzo dużą zawartość błonnika. W 100 gramach mąki kokosowej znajduje się aż 39 gram błonnika. To o wiele więcej niż w pozostałych mąkach zbożowych. Nawet otręby i siemię lniane nie mają w sobie aż tyle błonnika. Mąka kokosowa może być bez obaw jedzona przez cukrzyków. Błonnik ma pozytywne działanie na metabolizm cukrów i kontroluje wydzielanie glukozy do krwi. Dzięki temu, nie ma tutaj mowy o wahaniach cukru i niepohamowanym apetycie na słodycze. Mąka kokosowa jest dobrym produktem również dla osób, które się odchudzają. Błonnik zapobiega też odkładaniu się cholesterolu w organizmie oraz ma korzystne działanie na funkcjonowanie jelit. W mące kokosowej znajdują się również bardzo duże ilości protein, czyli białek. Mąka kokosowa jest też dobrym źródłem aminokwasów. Dlatego jest szczególnie polecana dla wegetarian i wegan. Mąka kokosowa ma w sobie między innymi argininę i walinę. Kolejną zaletą tej mąki jest to, że jest ona niskokaloryczna. W 100 gramach znajduje się tylko 443 kcal. Jest to trochę więcej niż w mące pszennej, ale musisz pamiętać, że w białej mące nie ma takich ilości błonnika i składników mineralnych.

Mąka kokosowa
Pexels.com

Podsumowanie- najważniejsze cechy mąki kokosowej

Mąka kokosowa nie zawiera glutenu oraz posiada niski indeks glikemiczny. Nie jest tucząca. Może być spożywana przez wegetarian i wegan, przez osoby odchudzające się oraz te z wysokim cholesterolem. Mąka kokosowa ma w sobie bardzo duże ilości błonnika, który jest korzystny dla zdrowia. Ma w sobie również białko oraz aminokwasy. Warto wypróbować potrawy z jej udziałem. Wiele przepisów znajdziesz w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here