Kasze
Pixabay.com

Kasze od jakiegoś czasu stały się bardzo popularne. Kasza zawsze była elementem polskiej kuchni. Ma bardzo wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest doskonałym dodatkiem do dań jednogarnkowych. Znajdują się w niej między innymi takie mikroelementy, jak: cynk, magnez, potas oraz witaminy z grupy B. Kasze w większości przypadków posiadają również niski indeks glikemiczny. Kasze zazwyczaj są odpowiednie również dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Masze mogą stanowić element zarówno zdrowego śniadania, jak i obiadu. Można dodać do nich warzywa i różnego rodzaju oleje tłoczone na zimno.

Propozycja numer 1- kasza jaglana

To jedna z najstarszych oraz najbardziej korzystnych dla Twojego zdrowia kasz. Jest ona produkowana z nasion proce. To jedna z niewielu kasz o właściwościach zasadotwórczych. Nie zawiera w sobie glutenu. Ma za to bardzo wysoką zawartość witamin z grupy B: B1, B2, B3. Jest też doskonałym źródłem żelaza oraz miedzi. Ma w sobie też krzemionkę, która jest odpowiedzialna do dobry stan skóry, włosów i paznokci. Kolejne jest wartościowe składniki to witamina E oraz lecytyna. Pomagają one w utrzymaniu właściwej koncentracji. W połączeniu z imbirem, cynamonem i goździkami kasza jaglana może być doskonałym remedium na katar i przeziębienie. Kasza jaglana dobrze smakuje, zarówno w daniach słodkich, jak i słonych, tylko trzeba umieć ją właściwie przyrządzać. Kasza jaglana jest niechlubnym wyjątkiem, jeżeli chodzi o indeks glikemiczny. Wynosi on aż 71. Nie jest polecana dla osób, które chorują na cukrzycę lub są nią zagrożone. Osoby, które się odchudzają mogą ją jeść, ale w ograniczonych ilościach.

Propozycja numer 2- kasza gryczana

Kasza gryczana występuje w postacie palonej, prażonej lub białej. Kasza prażona jest wyjątkowo wyrazista w  smaku. Biała kasza jest o wiele bardziej delikatna. To samo dotyczy kaszy gryczanej. Natomiast kasza jaglana posiada odczyn zasadowy i nie zawiera glutenu. Jest pomocna w regulowaniu poziomu kwasowości w organizmie. Większość spożywanych produktów zazwyczaj ma odczyn kwaśny, a to nie jest korzystne dla Twojego zdrowia. W kaszy gryczanej znajduje się również bardzo dużo magnezu, którzy pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz na koncentrację. W kaszy gryczanej są również duże ilości witamin z grupy B zmniejszają one stres i mają korzystny wpływ na Twoje samopoczucie psychiczne. Witaminy te biorą również udział w przemianie cukru na energię, która następnie jest dostarczana na przykład do mózgu. Dzięki temu łatwiej Ci jest myśleć i wykonywać pracę umysłową. Kasza gryczana charakteryzuje się również wyjątkowo dużą zawartością flawonoidów. Posiada działanie przeciwmiażdżycowe oraz wzmacnia żyły. Kasza gryczana jest pełna, tak chętnie reklamowanej w telewizji rutyny, która jest odpowiedzialna za wzmocnienie odporności organizmu.

Kasze
Pixabay.com

Propozycja numer 3- kasza jęczmienna pęczak

To odmiana kaszy jęczmiennej. Kasza pęczak powstaje z jednego z najstarszych zbóż na świecie, czyli jęczmienia. Kasza pęczak to całe ziarna jęczmienia bez żadnych łusek. Jest to najmniej przetworzona kasza, a co za tym idzie zawiera ona najwięcej witamin i wartości odżywczych. Kasza pęczak to źródło białka oraz magnezu. Ma ona w sobie również bardzo dużą zawartość witamin z grupy B i witaminy PP, czyli niacyny. Jest ona bardzo istotną substancją dla Ciebie, jeżeli chcesz mieć piękną cerę oraz włosy. W kaszy jęczmiennej pęczak znajduje się również bardzo wysoka zawartość błonnika, który przyspiesza perystaltykę oraz kontroluje tempo wypróżnień. Niestety kasza jęczmienna pęczak ma w swoim składzie gluten. Jednak jest to chyba jedyna jej wada.

Propozycja numer 4- amarantus

Kasze
Needpix.com

Ostatnia, ale wcale nie oznacza to, że najgorsza. Amarantus znali Majowie już cztery tysiące lat temu. Powoli zaczyna być popularny również w naszym kraju. Jest to źródło doskonale przyswajalnego białka oraz aminokwasów. To bardzo dobra propozycja dla wszystkich osób, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Amarantus ma niski indeks glikemiczny, więc jest polecany dla chorujących na cukrzycę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here