Odżywka bialkowa
Needpix.com

Odżywki białkowe to produkt, na temat którego krąży bardzo wiele mitów i niedomówień. Pora z tym skończyć. Z tego poradnika dowiesz się o nich najważniejszych rzeczy i będziesz wiedział, czy jest to coś odpowiedniego dla Ciebie.

Co to jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowe można podzielić na kilka rodzajów zależnie od pochodzenia białka. Dlatego można je podzielić na takie, które zawierają: serwatkę (wysokobiałkową pozostałość po całkowitym ścięciu mleka krowiego), kazeinę (białko z mleka ssaków, powstaje ono w procesie trawienia), albuminę (białko tworzone z jajek), izolat białka sojowego (białko, które zawiera wyizolowane proteiny pochodzenia roślinnego). Bez względu na rodzaj odżywki białkowej stanowi ona źródło białka. Jest to podstawowy składnik odżywczy, który jest zbudowany z połączonych ze sobą aminokwasów. Białko znajduje się oczywiście nie tylko w odżywce białkowej, ale również w mięsie, rybach, jajka, nabiale oraz niektórych warzywach. Na poziomie wewnątrzustrojowym dla Twojego organizmu wypita odżywka białkowa nie różni się niczym od tradycyjnego produktu spożywczego zawierającego białko.

Odżywka białkowa
Needpix.com

Co to są białka szybko wchłanialne i wolno wchłanialne?

Białka szybko wchłanialne wyróżniają się wysoką biodostępnością. Szybko się je trawi i wchłania. Wchłanianie trwa od 20 minut do trzech godzin. Z uwagi na czas wchłaniania białka te szybko wchłanialne są bardziej anaboliczne. Wynika to stąd, że błyskawicznie dostarczą dużą ilość aminokwasów do krwioobiegu. Odżywki białkowe można wypić na przykład jako posiłek po treningowy lub do śniadania (jako zamiennik zdrowej kolacji lub zdrowego śniadania). Jeżeli chcesz szybko dostarczyć swojemu organizmowi bardzo dużą porcję aminikwasów, to zachęcamy Cię do sięgnięcia po odżywkę białkową. Natomiast białka wolno wchłanialne w przeciwieństwie do szybko wchłanialnych wolniej uwalniają aminokwasy do krwioobiegu. Czasami jest to nawet siedem godzin. Są to dużo bardziej antykataboliczne białka niż szybko wchłanialne. Warto pić je na noc. Będą wtedy chroniły Twoją tkankę mięśniową. Natomiast w ciągu dnia można po nie sięgnąć tylko wtedy, gdy wiesz, że nie będziesz w stanie w danym dniu zjeść regularnych posiłków. Nie powinno Ci to wejść w nawyk.

Odżywka białkowa
Needpix.com

Formy odżywek białkowych- izolat, koncentrat i hydrolizat

Najpopularniejsze i najbardziej dostępne odżywki białkowe to: koncentraty białek serwatkowych, izolat białka serwatki lub ich mieszanki. Najtańsza forma odżywki białkowej to koncentrat. Zawartość białka w takiej odżywce wynosi od 60 procent do 80 procent. Pozostałe składniki to węglowodany i tłuszcze. Trzeba przyznać, że niezbyt korzystne dla zdrowia. Natomiast izolat charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Jest to ponad 90 procent! Tego rodzaju odżywkę polecamy dla osób odchudzających się. W tych odżywkach są bardzo małe ilości cukrów oraz tłuszczów. Natomiast hydrolizowane białka serwatki to białka specyficzne które zostały poddane wstępnemu trawieniu enzymami w czasie produkcji. Te enzymy, inaczej proteazy rozbijają naturalne łańcuchy aminokwasów poprzez proces hydrolizacji. Dzięki temu aminokwasy są rozkładane do łatwo wchłanialnych oligopeptydów. To najdroższa, ale jednocześnie najbardziej korzystna dla Twojego zdrowia postać odżywki białkowej.

Czy odżywki białkowe stosuje się na redukcję, czy na masę?

Białko jest bardzo potrzebne zarówno w czasie budowania masy mięśniowej, jak i spalania tkanki tłuszczowej. Białko jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Bez niego Twój organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odżywka białkowa to produkt niskokaloryczny. Dzięki niemu można skutecznie zredukować tkankę tłuszczową. Białko jest odpowiedzialne za zwiększanie tempa metabolizmu, zapobiega katabolizmowi, czyli rozkładowi mięśni. Jest potrzebne podczas bardzo wielu reakcji chemicznych, które zachodzą w Twoim organizmie. Białko jest odpowiedzialne między innymi za przyspieszenie regeneracji powysiłkowej. Białko jest więc potrzebne zarówno do spalania tkanki tłuszczowej, jak i budowania masy mięśniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here