Sirtfood dieta
Pixabay.com

Dieta sirtfood jest sposobem odżywiania. Jego zadaniem jest zapewnienie Ci długowieczności i szczupłej sylwetki. W menu znalazły się głównie produkty, które są bogate w polifenowe i aktywują sirtuiny, czyli białka długowieczności. Ta dieta opiera się w dużej mierze na zielonych koktajlach odchudzających. Podobno, stosując tę dietę można schudnąć nawet trzy kilogramy w tydzień! Czy ta dieta jest bezpieczna dla zdrowia?

Jakie są zasady diety sirtfood?

Dietę sirtfood opracowali A. Goggins i G. Matten. Obaj panowie posiadali tytuł magistra nauk o żywieniu z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. Wydali oni nawet książkę o tym sposobie żywienia. W tej diecie koktajle odchudzające łączą się z produktami, które są aktywatorami sirtuin, czyli białek, które są wytwarzane przez ludzki organizm i mają wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie. Sirtuiny nazywa się też genami długowieczności albo genami szczupłości. Zgodnie z założeniami tej diety, ścisłego planu żywieniowego trzeba się trzymać tylko przez pierwsze trzy tygodnie. Później nie musisz już myśleć o spożywanych kaloriach, białkach, tłuszczach, czy węglowodanach. Wybieraj tylko takie produkty, które są korzystne dla Twojego zdrowia. Gdy jesteś na diecie sirtfood, to musisz dbać o to, żeby jeść regularne posiłki. Ostatni z nich powinien być o 19. Pierwszy etap tej diety jest bardzo  trudny do przejścia. Należy wypijać dziennie trzy zielone koktajle oraz zjadać jeden stały posiłek. Koktajle przygotowuje się z: jarmużu, selera, rukoli, pietruszki, zielonej herbaty oraz cytryny. Oznacza to, że każdego dnia nie zjesz więcej niż 1000 kcal. Po tych trzech dniach musisz wypijać już tylko dwa koktajle i zjadać dwa posiłki stałe w ciągu dnia. Ich wartość energetyczna nie może przekraczać 1500 kcal. Przez następne dwa tygodnie należy zjadać dziennie trzy posiłki bogate w aktywatory sirtuin oraz wypijać jeden zielony koktajl. Gdy przetrwa się wszystkie te trzy etapy, to nie trzeba już ani liczyć kalorii, ani innych spożywanych składników. Jedynym warunkiem jest to, żebyś sięgał po zdrowe produkty.

Sirtfood dieta
Pixabay.com

Co można jeść na tej diecie?

Przede wszystkim zabronione jest jedzenie wszystkiego, co jest niezdrowe. Mamy tutaj na myśli między innymi: słodycze, fast foody, dania gotowe, zupy oraz sosy w proszku, kostki bulionowe oraz wszystkie przetwory z białej mąki. Natomiast podstawą tej diety są produkty, które zawierają bardzo dużo polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Jak pewnie wiesz te substancje, chronią przed wolnymi rodnikami oraz mają działanie przeciwnowotworowe.  Polifenole zapewniają również ochronę przed przedwczesnym starzeniem się organizmu. Polifenowe to aktywatory sirtuin. Te białka długowieczności spowalniają procesy starzenia komórkowego, zapobiegają chorobą, dodają energii oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Znajdują się między innymi w warzywach, w owocach, w przyprawach oraz w orzechach. Do tych aktywatorów o najmocniejszym działaniu, zalicza się między innymi: papryczkę chilli, grykę, kapary, selera, kakao, kawę, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, zieloną herbatę, lubczyk, jarmuż, daktyle, pietruszkę, czerwoną cykorię, czerwoną cebulę, czerwone wino, rukolę, soję, truskawki, kurkumę, orzechy włoskie.

Sirtfood dieta
Pixabay.com

Czy dzięki diecie skirtfood można się odchudzić?

Autorzy tej diety obiecują, że każdy, kto będzie ją stosował będzie miał nie tylko doskonałą sylwetkę, ale również długie życie. Pewne jest to, że sirtuiny działają korzystnie na ludzkie zdrowie. Spowalniają procesy starzenia organizmu i utrzymują prawidłową masę ciała. Biorą one również udział w naprawianiu uszkodzonego materiału genetycznego, niszczeniu wolnych rodników, metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczów. Sirtuiny włączają się do akcji, w momencie, gdy zaczynasz stosować dietę bardzo ubogą w kalorię. A jak łatwo możesz sobie policzyć dieta sirtfood pokrywa od 50 do 70 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Sirtuiny są również odpowiedzialne za aktywację niektórych polifenoli. To wszystko powoduje, że dieta sirtfood może być pomocna w procesie odchudzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here