Płatki jaglane
Needpix.com

Dzięki zdrowemu śniadaniu, Twój organizm będzie działał prawidłowo przez cały dzień, a Ty będziesz pełen energii. Chociaż kanapki są najpopularniejszym porannym posiłkiem, to warto od czasu do czasu zamienić go na przykład na owsiankę albo płatki jaglane. Możesz je połączyć z owocami, orzechami oraz miodem.

Co to są płatki jaglane?

Płatki jaglane są zbożowym produktem spożywczym. Produkuje się je z rozgniecionych ziaren prosa. Nie ma w nich glutenu, więc mogą być doskonałym uzupełnieniem diety bezglutenowej. Płatki jaglane mają w sobie bardzo dużo witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Właśnie to sprawia, że korzystnie wpływają one zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Są też rewelacyjnym źródłem energii. Mogą już dodawane nie tylko do śniadań, ale również do deserów. Można je gotować lub jeść bezpośrednio z opakowania. Płatki jaglane mają bardzo delikatny smak. Dlatego bardzo dobrze komponują się ze wszystkimi jogurtami oraz owocami. Mają w sobie też bardzo duże ilości błonnika i to sprawia, że wspierają funkcjonowanie układu trawiennego.

Płatki jaglane
Needpix.com

Jakie jeszcze korzyści wynikają z jedzenia płatków jaglanych?

Płatki jaglane, tak samo jak otręby oraz kasze, to produkty, które powinny się znaleźć na liście Twoich zdrowych zakupów. Produkuje się je z prosa, które zawiera wiele wartościowych składników. Płatki jaglane między innymi wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, wspierają odporność, oraz koncentrację. Gdy regularnie będziesz sięgał po płatki jaglane, to całkowicie zapomnisz o tym, czym jest przemęczenie albo problemy ze snem. Płatki jaglane przyspieszają trawienie, usuwają zaparcia. Wynika to stąd, że mają w sobie bardzo duże ilości błonnika. W płatkach jaglanych znajduje się bardzo wiele witamin i minerałów. Dodatkowo mają one właściwości przeciwgrzybicze oraz moczopędne. Dobrze wpływają na funkcjonowanie nerek. Są również bardzo dobrym wyborem dla kobiet, ponieważ wzmacniają włosy, paznokcie oraz poprawiają wygląd cery.

Płatki jaglane
Needpix.com

Jakie wartości odżywcze posiadają płatki jaglane?

Tak, jak już wcześniej wspominaliśmy mają one w sobie bardzo duże ilości witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za stan wszystkich komórek w organizmie. Witamina B jest ważna również dla układu nerwowego. Płatki jaglane są bogate w witaminę E, która jest silnym antyoksydantem i opóźnia procesy starzenia się organizmu. Płatki jaglane zawierają w sobie wapń, fosfor, potas, cynk i magnez. W tych płatkach jest zawarta również lecytyna, która jest odpowiedzialna za regulowanie pracy mózgu. Przede wszystkim za koncentrację oraz za zdolność zapamiętywania. Po płatki jaglane z pewnością powinni sięgnąć studenci. Może nie wiesz o tym, ale lecytyna jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cholesterolu we krwi.

W jaki sposób można stosować płatki jaglane? Czy są przydatne tylko w kuchni?

Płatki jaglane z jogurtem to doskonały zamiennik kanapek i dobrym pomysł na zdrowe jedzenie do pracy. Można je gotować zarówno na mleku, jak i na wodzie. Gdy się je ugotuje, to płatki mają konsystencję budynie. Można z nich zrobić również chrupiącą panierkę do mięs.

Kto powinien sięgnąć po płatki jaglane?

Płatki jaglane z odpowiednimi dodatkami mogą stanowić zbilansowany i wartościowy posiłek potreningowy. Zawierają w sobie bardzo wiele witamin oraz błonnik, więc bez problemu mogą być spożywane przez sportowców. Po zjedzeniu płatków jaglanych organizm przez długi czas czuje się syty. Ze względu na swoje właściwości płatki będą odpowiednie również dla dzieci i młodzieży, w szczególności tych, w wieku szkolnym, ponieważ usprawniają one cały proces zapamiętywania. Po zjedzeniu jogurtu z płatkami jaglanymi, łatwiej jest też się skoncentrować na wykonywanych zadaniach.

Płatki jaglane są wykorzystywane w kosmetyce

Ostatnio bardzo modne zrobiło się samodzielnie wykonywanie kosmetyków. Jeżeli też jesteś zwolenniczką tego trendu, to możesz zrobić z płatków jaglanych, na przykład maseczkę lub peeling. Te kosmetyki doskonale zregenerują i odświeżą skórę twarzy, a ich wyprodukowanie kosztuje dosłownie grosze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here